Anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl yazılır?

Anlaşmalı boşanma dilekçesi, boşanma davası açarak evlilik birliğini iki eşin de karar vermiş olması halinde hazırlanan dilekçedir. Anlaşmalı boşanma dilekçesinin hazırlanmasından önce ilk yapılacak iş, eşlerin bu konuda karşılıklı olarak boşanmaya karar vermiş olmaları gerekir. Eşlerden birinin anlaşmalı olarak boşanmayı istememesi halinde anlaşmalı boşanma olmaz.

Her iki eşin de anlaşmalı olarak boşanmayı istiyor olmaları halinde, eşlerden biri bulundukları yer aile mahkemesine, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine hitaben bir dilekçe hazırlar. Eş bu dilekçeye adını-soyadını, TC kimlik numarasını, açık tebligat adresini ve anlaşmalı olarak boşanmak istediklerini beyan eden bir dilekçe hazırlar. Bu dilekçe en az iki nüsha halinde düzenlenir. Anlaşmalı boşanma dilekçesini eşlerden en az birinin imzalaması yeterlidir.

Boşanma ile ilgili sorularınıza cevap bulmak için İstanbul Boşanma Avukatı Yasin Girgin ile sitemizdeki iletişim formu aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma dilekçesini, bilgisayarla yazabileceğiniz gibi, A4 boyutundaki boş sayfaya el yazısıyla hazırlamanız da mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

İstanbul Nöbetçi Aile Mahkemesi’ne,

Davacı: …………….

TC Kimlik No: …………..

Adresi: ………………

Davalı: …………

TC Kimlik No:

Adresi:

D.Konusu: Evlilik birliğinin anlaşmalı boşanma ile sona erdirilmesi talebini içeren dava dilekçesinin sunulmasıdır.

Açıklamalar:

1. Davalı ile …. tarihinde evlendik.

2. Çeşitli sebeplerle, bu evliliği yürütememekteyiz. Evlilik birliğimiz temelinden sarsılmış durumdadır.

3. Mevcut evliliğimizin temelinden sarsılması nedeniyle, boşanma davası açmak konusunda anlaşmış bulunmaktayız. Bu sebeple boşanmaya karar verilmesi için Sayın Mahkeme’ye başvurduk.

Deliller: Nüfus kayıt örneği

T.Sonucu: Yukarıda belirtilen ve re’sen tespit edilecek nedenlerle, evlilik birliğinin anlaşmalı boşanma ile sona ermesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Davacı

Ad-Soyad

İmza

Eki: Anlaşmalı boşanma protokolü

Yayınlayan

Av.Yasin Girgin

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013) adlı iki kitabı bulunmaktadır. 2013 yılından bu yana aralıksız her hafta Hürriyet okurlarının hukuki sorularını cevaplandırdığı köşe yazılarını hurriyet.com.tr üzerinden de okuyabilirsiniz.

Call Now Button0533 483 9313