Boşanma davası ücretleri ne kadar?

Boşanma davası ücretleri, harçlar, masraflar ve avukatlık ücretleri olarak ayrılmaktadır. 2011 yılında yürürlüğe giren davaların yürütülmesine dair kanunla gerekli harçların, tanık, bilirkişi ve keşif masrafı gibi giderlerin dava açılırken peşin olarak mahkeme veznesine avans olarak yatırılması gerekmektedir.

Dava harçları, miktarı açılacak davanın türüne göre değişen peşin garç, başvuru harcı, karar harcı gibi harçlardan oluşmaktadır. Bazı dava türlerinde harç oranları açılacak davada istenen alacak miktarına göre hesaplanmaktadır. Boşanma davalarında ise başvuru harçları maktudur, boşanma davası ile birlikte  boşanma davasının fer’isi niteliğindeki maddi ve manevi tazminat talepleri de bu maktu harç içerisinde değerlendirilmektedir. 2014 boşanma davası ücretleri ortalama olarak boşanma davasının harç ve masrafları  yaklaşık olarak 750,00 TL tutarında olmaktadır.

Bu masrafları bilirkişi, keşif vb. değişken masraflar yükseltebilir.

Boşanma ile ilgili sorularınıza cevap bulmak için İstanbul Boşanma Avukatı Yasin Girgin ile sitemizdeki iletişim formu aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma davası avukatlık ücretleri ise avukat ile müvekkili arasında genel olarak avukatın üyesi olduğu baro tarifeleri çerçevesinde kararlaştırılmaktadır. Bu tarifeler barolar tarafından her yılın Ocak ayında yayınlanmaktadır.

Yayınlayan

Av.Yasin Girgin

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013) adlı iki kitabı bulunmaktadır. 2013 yılından bu yana aralıksız her hafta Hürriyet okurlarının hukuki sorularını cevaplandırdığı köşe yazılarını hurriyet.com.tr üzerinden de okuyabilirsiniz.

Call Now Button0533 483 9313