Boşanma nedenleri nelerdir?

Boşanma nedenleri, evlilik birliğinin sona ermesi için mahkemeye sunulacak geçerli sebepler anlamına gelir. Her türlü sebep mahkemece kabul edilmemekte, Türk Hukuku’na göre -anlaşmalı boşanma dışında- geçerli bir sebep olmaksızın boşanma mümkün olmamaktadır.

Boşanma nedenleri, eşin sadakatsizliği, haysiyetsiz yaşam sürmesi, onur kırıcı davranışları, akıl hastalığı, evi terketmesi, eşin hayatına kast, şiddetli geçimsizlik olarak sayılabilir. Bunun dışında eşlerin reddedilen boşanma davasından sonra 3 yıl bir araya gelememeleri de boşanma sebebi sayılmaktadır.

Boşanma davaları ile ilgili sorularınız için İstanbul Boşanma Avukatı Yasin Girgin’ e sorularınızı sayfamızdaki iletişim formu aracılığıyla iletebilirsiniz…

Yazar: Av.Yasin Girgin

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013) adlı iki kitabı bulunmaktadır. 2013 yılından bu yana aralıksız her hafta Hürriyet okurlarının hukuki sorularını cevaplandırdığı köşe yazılarını hurriyet.com.tr üzerinden de okuyabilirsiniz.